Notice: Undefined variable: insensitive in /home/moshare1/public_html/wp-content/plugins/internal-link-building-plugin/internal_link_building.php on line 201

Notice: Undefined variable: insensitive in /home/moshare1/public_html/wp-content/plugins/internal-link-building-plugin/internal_link_building.php on line 202

فرق سیستم روشنایی هوشمند و سنتی


Notice: Undefined variable: insensitive in /home/moshare1/public_html/wp-content/plugins/internal-link-building-plugin/internal_link_building.php on line 201

Notice: Undefined variable: insensitive in /home/moshare1/public_html/wp-content/plugins/internal-link-building-plugin/internal_link_building.php on line 202

معایب سیستم روشنایی سنتی:

۱- مصرف بالای انرژی و بدون صرفه جویی در طرح سنتی روشنایی، چون کنترل شما روی بخش های روشنایی تنها از طریق کلیدهای سنتی نصب شده روی دیوار امکان پذیر میباشد، بنابراین هیچ مدیریتی در زمینه کاهش مصرف انرژی نمیتوان داشت و تنها زمانی کاهش مصرف انرژی دارید که خودتان به صورت دستی کلید مربوط به آن سرخط روشنایی را خاموش کنید.

۲- عدم امکان تغییر در نحوه ی کنترل: اگر کنترل یک سرخط روشنایی سنتی با استفاده از یکی از کلید های تک پل، دو پل، تبدیل و صلیبی باشد، تا آخر نیز همین گونه خواهد بود و شماغیر از استفاده از این کلیدها به گونه ای دیگر نمیتوانید کنترل آن سرخط روشنایی را در دست داشته باشید.

۳- تعدد پر شمار کلیدهای سنتی دیواری: بی تردید این مهمترین عیب این سیستم میباشد. اگر در ساختمان های امروزی و به ویژه در سطح زیر بنای بالا که روشنایی های زیادی در ساختمان کار میشود سیستم روشنایی به صورت سنتی اجرا شود، با پدیده تعدد و شمار بالای کلیدهای سنتی در سطح دیوارهای داخلی ساختمان روبرو هستیم که متأسفانه این پدیده از دید سازندگان دور بوده و در زمان تحویل ساختمان جلوه پیدا میکند و معایبی از قبیل: سیم کشی های زیر ساخت دشوار، نصب دشوار کلیدها کنار یکدیگر، حجم بالای سیم در پشت کلیدها و عدم ایمنی و امکان قطعی بالا، افزایش هزینه تحمیلی خرید کلیدها در آخر، پر شدن دیوار ها و جلوه نامناسب و ناهماهنگ با فضاسازی های مدرن و مهمتر از همه انتخاب دشوار کلیدی است که میخواهیم سرخط مورد نظر ما را کنترل کند.

۴- خاموشی زیاد در هنگام تغییرات و تعمیرات: در صورت سوختن یک چراغ و یا تغییر و تعمیر در مسیر یک سرخط روشنایی، شما حداقل مجبور به قطع برق فیوزی هستید که آن سرخط روشنایی در مسیر خروجی آن فیوز است و بدیهی است تنها آن فیوز مربوط به آن سرخط شما نبوده و ممکن است برای ایجاد این تعمیرات یا تغییرات برای مدتی که فیوز قطع است، سایر سرخط های روشنایی و حتی پرده برقی، آیفون تصویری و پریز که در مسیر آن فیوز هستند خاموش باشند و این کار تعمیرات را در ساعات تاریک شبانه روز غیر ممکن خواهد کرد.

۵- عدم امکان استفاده از سیستم های جدید روشنایی: و در پایان باید اشاره کرد که درطرح سنتی، دست ما برای استفاده از انواع تکنولوژی های نوین روشنایی بسته است و استفاده از بسیاری از محصولات روشنایی جدید در مجموعه سنتی امکان پذیر نمی باشد.

مزایای سیستم روشنایی هوشمند:

۱- اجرای انواع طرح های صرفه جویی در مصرف انرژی: شما به راحتی می توانید با ساختن سناریوهای هوشمند گوناگون، مصرف برق خود را در زمینه های روشنایی کاهش دهید و مدیریت های یکپارچه ای به روی تک تک سرخط های روشنایی یا مدیریت کلی بر روی تمامی آن ها داشته باشید.

۲- انعطاف پذیری: درسیستم روشنایی هوشمند، به راحتی این امکان وجود دارد که سرخط یک روشنایی جدید را وارد خانه ی هوشمندتان کنید و کنترل آن را از طریق تمامی درگاه های ارتباطی و کنترلی هوشمند به دست بگیرید.

۳- تغییر اصولی شدت نور یا دیم کردن روشنایی: در سیستم هوشمند می توانید چراغ های مصرفی خود را دیم کرده و شدت نور آن را به دلخواه و یا در قالب سناریوهای گوناگون تغییر داده تا فضای شما دارای سطوح روشنایی گوناگون شود. همچنین به راحتی می توانید یک سرخط را که پیش از این به عنوان سرخطON/OFFبوده، بدون هیچگونه تغییر در زیر ساخت، به حالتDIMMERتبدیل کرده و از آن بهره مند شوید.

۴- استفاده از کلیدهای هوشمند دیواری با تعداد پل بالا ( خروجی بالا): با استفاده از انواع مختلف کلیدهای هوشمند دیواری متناسب با سلیقه شما و همچنین نیاز فضا، به جای تعدد و شمار بالای کلیدهای سنتی در سطح دیوار، در هر فضای ساختمان شما تنها یک کلید هوشمند قرار میگیرد که شما علاوه بر کنترل تک تک تمام سرخط های روشنایی، می توانید سناریوهای گوناگون نیز اجرا نمایید و همچین از طریق همین کلید هوشمند کنترل سایر تجهیزات مانند گرمایش و سرمایش هوشمند، سیستم صوتی هوشمند، پرده برقی هوشمند و … را میتوانید به راحتی در اختیار داشته باشید.

۵- سناریو پذیری: سیستم روشنایی شما هوشمند می باشد و می توانید سناریو های مختلف روشنایی در فضا های مختلف ساختمانتان را از قبیل سناریوهای ورود، مهمان، مطالعه، خواب، تماشای تلویزیون، خروج از خانه، مسافرت، امنیتی و … داشته باشید و مهمتر از آن میتوانید سیستم روشنایی خود را با سیستم های صوتی، گرمایش و سرمایش، پرده برقی و … در سناریوهای تخصصی و کارآمد یکپارچه نمایید

۶- کنترل روشنایی از طریق درگاه های ارتباطی هوشمند از راه دور و نزدیک: با هوشمند سازی روشنایی ساختمان خود، می توانید از درگاه های های مختلف و جذاب ارتباطی جهت کنترل و مدیریت روشنایی استفاده نمایید. درگاه های ارتباطی هوشمند از قبیل کلیدهای هوشمند دیواری، ریموت کنترل، کنترل از طریق انواع موبایل و تبلت، کنترل خارج از خانه از طریق اینترنت و پیام کوتاه و همچنین کنترل و مدیریت با انواع سنسورها در لایه های منطق مختلف می باشد.

۷- راحتی در تعمیرات و تغییرات: هنگام تغییر لامپ های یک سرخط روشنایی و یا تعمیر آن فقط و فقط آن سرخط روشنایی در مدت تغییر و تعمیر خاموش می باشد و تمامی سرخط ها در مجاورت آن داری برق و کاربری عادی خود خواهند بود که این ویژگی علاوه بر راحتی، اطمینان و امنیت را نیز فراهم می کند.

۸- شکیل بودن و راحتی مدیریت و کنترل هوشمند: کلید های دیواری اولین درگاه ارتباطی در سیستم هوشمند هستند که مسلما نسبت به کلیدهای تک پل، دو پل و تبدیل سنتی، زیبایی بیشتری داشته و به خاطر داشتن LCD، چراغ های نمایشگر، ریموت پذیری، ترموستات داخلی، سناریو پذیری و … راحتی استفاده از آن در کنترل تجهیزات را برای شما ایجاد می کند.

۹- کاهش هزینه های نهایی قسمت برق ساختمان: و در آخر اجرای زیر ساخت روشنایی ساختمان بر اساس طرح هوشمند، با طرح سنتی آن متفاوت است. ممکن است مقداری هزینه های تجهیزات مصرفی مانند سیم و لوله برق اضافه شود اما راحتی اجرای این طرح به مراتب برای مجری زیرساخت برق ( برقکار پروژه) راحت بوده، سیم کشی ها استاندارد شده، هزینه های خرید انواع کلید سنتی و ترموستات های مختلف صرفه جویی میشود، نصب تجهیزات به مراتب راحت تر و در زمان کمتری صورت می پذیرد و در آخر هزینه های نهایی قسمت برق ساختمان کاهش یافته و بر روی اصول هزینه می شود.

موارد ذکر شده تنها بخشی از مزایای سیستم روشنایی هوشمند میباشد که درمقابل سیستم روشنایی سنتی مطرح شده اند و مسلماً هر سازنده و مالکی را بر آن میدارد تا سیستم روشنایی ساختمان خود را در طرح های هوشمند اجرا کرده و از مزایای بیشمار آن نهایت استفاده را ببرد.

کار با سیستم های هوشمند در تمامی سطوح و تجهیزات از قبیل روشنایی هوشمند، سیستم صوتی هوشمند، سیستم گرمایش و سرمایش هوشمند، پرده های برقی هوشمند، و … برای کاربران آن علاوه بر مزایای مطرح شده، لذت و رضایت مندی بالایی به همراه دارد که هر کس با یک بار تجربه کار با خانه هوشمند به این مهم پی خواهد برد.

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری

تماس مستقیم