Notice: Undefined variable: insensitive in /home/moshare1/public_html/wp-content/plugins/internal-link-building-plugin/internal_link_building.php on line 201

Notice: Undefined variable: insensitive in /home/moshare1/public_html/wp-content/plugins/internal-link-building-plugin/internal_link_building.php on line 202

مقاومت بنا در مقابل زلزله


Notice: Undefined variable: insensitive in /home/moshare1/public_html/wp-content/plugins/internal-link-building-plugin/internal_link_building.php on line 201

Notice: Undefined variable: insensitive in /home/moshare1/public_html/wp-content/plugins/internal-link-building-plugin/internal_link_building.php on line 202

کدام خانه ها بر اثر زلزله بیشتر در معرض آسیب و خرابی هستند؟ علیرغم بهبود نسبی در مقاومت ساختمانها در کشورمان ، همچنان عوامل غیر متخصص در ساخت و سازها دخالت دارند. لذا لازم است مالکان ملک کلنگی ، خریداران و حتی مستاجرین ، قبل از واگذاری ملک برای مشارکت در ساخت ، خرید یا اجاره آپارتمان مورد نظرشان ، نکات ساده ولو مهمی را مورد توجه قرار دهند.

برای تشخیص یک ساختمان مقاوم در برابر زلزله، می توان تا حدود زیادی ، به نشانه های زیر دقت کرد و از آنها برای تشخیص صحیح بهره برد :

۱- در بدو امر اگر ظاهر ساختمان را پسندیدید، از سازنده یا مشاور املاک از نوع اسکلت ساختمان بپرسید و حتما از آنها بخواهید که یک کپی از نقشه های اجرایی تایید شده توسط شهرداری در اختیار شما قرار بدهند تا از این طریق به استحکام بنا پی ببرید.

۲- شکل ظاهری نما و داخل ساختمان هرچند نزد همه بسیار اهمیت دارد؛ ولی نباید در درجه اول گول ظاهر ساختمان را خورد.

۳- نکاتی که وی باید مورد توجه قرار دهد، اول مقایسه ابعاد ستون ها در نقشه با ابعاد ستون های ساخته شده در پایین ترین طبقه ساختمان است. سپس در سایر طبقات نیز همین مقایسه انجام شود. لازم نیست همه ستونها اندازه گیری شود، یک، دو، سه ستون در هر طبقه کافیست.

۴- دقت داشته باشید در ساختمان های با اسکلت فلزی، اختلاف ابعاد ستون ها در نقشه و اجرا، با در نظر گرفتن رو کش گچی در ستون اجرا شده، که نباید از ۲ سانتیمتر در هر ضلع در اسکلت فلزی و ۵ سانتیمتر در اسکلت بتنی، بیشتر باشد. یعنی باید ابعاد ستون ها در نقشه و در ساختمان بدون محاسبه ضخامت گچ، یکی باشند.

۵- همه به دنبال ساختمان هایی هستند که ستون کمتری داشته باشد به این مفهوم که بعنوان مثال سالن پذیرایی دارای ابعادی بزرگ بوده بدون اینکه ستونی در وسط داشته باشد. دراصطلاح مهندسی ، دهانه های بزرگ بدون ستون همیشه بعنوان مقاطع بحرانی نام برده می شوند و از اولین جاهایی هستند که در مقابل زلزله تاب نمی آورند، مگر اینکه طرح و اجرای بسیار قوی داشته باشند. پس باید مراقب باشید و به سالنهای بزرگ بدون ستون دل نبندید.

۶- اگر در بین دوستان و اقوام خود فردی فنی سراغ دارید (لازم نیست حتما مهندس ساختمان باشد) از ایشان بخواهید نقشه موجود را با ابعاد ساختمان ساخته شده در یک فرصت کوتاه مطابقت دهد.

۷- در ساختمان هایی که دارای آسانسور هستند، دقت کنید که در چهار طرف آسانسور باید حداقل سه ستون وجود داشته باشد، در غیراینصورت حتما در تصمیمتان برای خرید و حتی اجاره تجدید نظر کنید.

۸- حالا قدری ورزیده تر شده اید، پس رنگ و لعاب ساختمان گولتان نزند. اگر ساختمان بتنی است، با دقت به سقف نگاه کنید، باید در عرض ساختمان، نیمی از ارتفاع تیرهای اصلی از سقف بیرون زده باشد و شما بتوانید ببینید. اگر سقف بصورت یکپارچه دیده شد و شما تیرهای عرضی را مشاهده نکردید، ( در صورتی که سقف کاذب نداشته باشد ) مطمئن باشید که ساختمان مقاومی مقابل شما قرار ندارد. ( البته معمولا افراد نا آگاه، از حالت بیرون زده تیر عرضی خوششان نمی آید و از سقفهای یکپارچه بیشتر استقبال می کنند)

۹- در ساختمان فلزی به دلیل ظرافت بیشتر، تیرها می توانند دیده نشوند ولی برای تست آن ها، خجالت نکشید و چند بار روی کف طبقه پرش کنید، اگر کف زیر پایتان لرزید بدانید ساختمان مقاومی را انتخاب نکرده اید. مگر ساختمان های مرتفع(برج ها)که پی بردن به کیفیت آن ها مستلزم صرف وقت بیشتری است.

۱۰- هرگز ساختمانی که عرض کمی داشته و طول آن زیاد است و بیش از ۲ طبقه بنا دارد را نه بخرید و نه اجاره کنید. (توجه داشته باشید که منظور طول و عرض بناست و نه زمین) ساختمان هایی که مربع شکل باشند و یا نسبت طول به عرض کمتری داشته باشند در مقابل زلزله با رعایت نکات دیگر مقاوم تر هستند.

۱۱- قبل از ورود به هر ساختمانی که قصد بازدید از آن را دارید، باید مطمئن شوید که ساختمان با بناهای مجاورش حداقل ۱۰ سانتیمتر فاصله دارد، اگر چنیین فاصله ای وجود نداشت، بدون ورود قیدش را بزنید. (ممکن است برای زیبایی نما این فواصل پوشیده شده باشند؛ در این صورت در پشت بام می توانید از وجود فاصله با بنای مجاور مطمئن شوید)

۱۲- اگر ساختمان نوساز نیست، تاریخ ساخت بنا بسیار اهمیت دارد، بطور قطع می توان گفت ساختمان هایی که از سال ۱۳۸۷ به بعد ساخته شده اند، حداقل در شهر تهران، از استحکام بیشتری نسبت به مشابه خود در سال های قبل از آن تاریخ برخوردارند، البته به شرط رعایت نکات فنی.

۱۳- بدون نیاز به هیچ دانشی لازم است بدانید که ساختمان های قدیمی گلی و آجری یک یا چند طبقه با طاق ضربی(تیرآهن و آجر)، بطور کلی هیچ مقاومتی در مقابل یک زلزله حتی متوسط نیز نخواهند داشت و در هر شرایطی باید از این ساختمان ها دوری کرد.این ساختمان ها بیشتر مربوط به سال های قبل از ۱۳۷۰ می باشند.

در خاتمه باید متذکر شد که شاید مطالب ذکر شده به تنهایی برای شناخت یک ساختمان مقاوم در برابر زلزله کافی نباشند ولی باید توجه داشت که مقاومت ساختمان ها در برابر زلزله در همه جای دنیا امری نسبی است و شاید با مد نظر قرار دادن موارد فوق بتوان درصد این نسبت را به نفع سلامت خود و افراد خانواده تغییر داد.

به نقل از پایگاه خبری راستان نیوز با ویرایش

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری

تماس مستقیم